Oh, Hi. My name is $row[name1]. Most of you know me as $row[name2], $row[name3], $row[name4] or nejuspesnejsi.cz

Kategorie:

Nejúspěšnější (osobní)

Startup – jeho monetizace

Rozepsal jsem komentář na lupa.cz a vyšel mi z toho článek. Téma startup.

Úplně pominu, že někdo ráno nainstaluje wordpress a večer hledá nejbližší startupovou konferenci s investory v okolí. Jestli problémy jsou skutečné, nebo je nejprve potřeba lidi přesvědčit o tom že takový problém mají. To je mi jedno.

Ale… .

Vždyť už úplně základní koncept, který startupy razí, je na hlavu.

Před třiceti lety by si nikdo nepronajal místnost. Nevybavil by ji nábytkem. Nepouštěl tam lidi, aby mohli diskutovat. A po roce provozu nepřemýšlel, jak na tom vydělávat. A nezkoušel těm lidem první den nabízet trička, druhý den dovolené, třetí den masáže a nezkoušel co se chytne. Před třiceti roky se řeklo, že se bude prodávat pivo a bude na tom marže. A až pak se zakládala hospoda.

Ale starupy si vymyslely nový model.

Vymyslí problém, ten vyřeší a pustí tam lidi. A pak řeší, kde z toho vzít peníze.

Vždyť “jak na tom vydělat” byla vždy naprosto první a naprosto zásadní otázka před startem podnikání. Proč startupy nepodnikají? Proč startupy pouze existují?

A to platí jak u těch malých, tak i u těch velkých. Viz. všechny ty nemonetizovatelné twittery, facebooky, instagramy a kdo ví co ještě.

A ono se to i postupně podle tohoto pravidla filtruje. Když si vzpomenu na věci, které by se dali označit za “startup” a přežili do dnešních dnů:

 • Slevomat
 • Mixit
 • PůjčmeSi

Všichni co přežili, měli na startu jasný model monetizace. Ti co ho od začátku nemají, ti teď leží v inkubátorech a naštěstí se o nich ani nikdy nedozvíme.

2 Comments so far ↓

 • Petr

  Presne. Pritom je to nelogicke, lide misto aby si rekli “pojdme podnikat”, “pojdme vydelat penize”, tak se rozhodnou udelat startup”. Pak misto aby opravdu resili vydelavani penez, straci cas vrtanim se v nesmyslech.

  Thumb up5 Thumb down0

 • Real

  take souhlasim, nejak se to zvrtlo :-)

  Thumb up1 Thumb down0